Ekonomi

Dev füze siparişi: 400 Tomahawk aldılar

ABD Dışişleri Bakanlığı; Japonya’nın talebi üzerine Tomahawk Cruise Füzesinin değerli satışının onaylanmasına karar verildi. Söz konusu satış, Blok IV ve Blok V konfigürasyonlarında 400 adet Tomahawk Cruise Füzesi ve 14 adet Taktik Tomahawk Silah Kontrol Sistemini kapsıyor.

Ana yükleniciliğini ABD’li Raytheon firmasının üstleneceği satış kapsamında tedarik edilecek füzeler, Japon Donanması tarafından kullanılacak. Konuya ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Önerilen satış, artan tehditleri etkisiz hale getirebilecek uzun menzilli, karadan karaya konvansiyonel füze sağlayarak Japonya’nın mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı koyma yeteneğini artıracak.”ifadelere yer verildi.

ABD Deniz Kuvvetlerinin ana seyir füzesi Tomahawk, hem deniz hem de kara hedeflerine karşı kullanılabiliyor. Yaklaşık 2000 kilometre menzile sahip olan Tomahawk, denizaltı platformları tarafından da kullanılabiliyor. Denizaltı platformlarında da kullanılan Tomahawk’tan bugüne kadar çeşitli versiyonlarda 10 bine yakın adet üretildi.

Tomahawk Block IV konfigürasyonu, Dijital Sahne Eşleştirme Alanı Korelasyonu (DSMAC) yerine bir görüntüleme kızılötesi arayıcı kafasına ve daha gelişmiş bir Sıkışma Önleyici GNSS’ye sahiptir. Tomahawk Block V ise geliştirilmiş navigasyon ve iletişim özellikleri, denizde hareketli hedefleri vurabilme yeteneği ve kara hedeflerine karşı daha etkili müşterek harp başlığı ile modernize edilmiş TACTOM sistemine sahip.

 

KAYNAK: SAVUNMA SANAYİCİSİ

gaziosmanpasaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu